miód z ukrainy

Afera miodowa. Reaktory jądrowe w Polsce. Strajk pielęgniarek.

Uważaj na ten miód. Zwróć uwagę na napis na etykiecie „spoza UE”.

Do Polski dotarły znaczące ilości miodu z Ukrainy. Jak podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz jego skład i i zawartość nie są znane i kontrolowane, w przeciwieństwie do tych pochodzących z Polski, i terenów UE. To znów bezsprzecznie stanowi zagrożenie dla polskiego miodu i pszczelarzy ale i dla naszego zdrowia. Podsumowując, sprawdzaj etykiety i kupuj te ze sprawdzonych źródeł. Niewątpliwie poszerzanie świadomości konsumentów w tym zakresie jest niezwykle istotne.

Z dużym opóźnieniem ale jest. Budowa reaktora jądrowego w Finlandii ukończona. 

Największy reaktor w Europie, i trzeci na świecie został uruchomiony z 14 letnim opóźnieniem. Reaktor w Finlandii kosztował 8 miliardów euro. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – pokrywa aż 15% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przede wszystkim istotne jest to, że reaktor ma być wykorzystywany przez najbliższe 60 lat, i to w kolejnym stopniu oddali ten kraj od kryzysów energetycznych. Łącznie sekatory w Finlandii pokrywają już aż 30% zapotrzebowania na energię.  

reaktor jądrowy

20 reaktorów jądrowych w Polsce. Znamy wstępne lokalizacje. 

Małe reaktory jądrowe także w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych latach ma powstać około 20 elektrowni jądrowych. Za mniejszymi reaktorami przemawia fakt, że na ich budowę potrzeba 3 lata, a nie 20 – jak ma to miejsce w przypadku dużych elektrowni atomowych. Wstępne lokalizacje to: Dąbrowa Górnicza, Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków — Nowa Huta, Stalowa Wola, a także Warszawa.

Defraudacja 400 mln dolarów? 

Prezydent Zełenski podejrzany o defraudację co najmniej 400 mln dolarów, które Ukraina otrzymała od USA. Miał pod naciskami USA zwolnić kilku swoich współpracowników, którzy zaczęli obnosić się bogactwem. Sprawę ujawnił amerykański dziennikarz śledczy Seymour Hersh. Chodzi o zakup oleju napędowego z rabatem od Rosjan, i przywłaszczenie różnicy. Na tym właśnie miałby wzbogacić się Zełenski oraz jego otoczenie. Bez wątpienia na uwagę zasługuje także fakt, że wszelki import oraz eksport między Rosją a Ukrainą jest dużo swobodniejszy niż między krajami UE a Rosją – który przecież został obostrzony w związku z agresją państwa kierowanego przez Putina na naszego wschodniego sąsiada.

Lot na Marsa. Elon Musk nie zwalnia tempa. 

Firma SpaceX szykuje lot statku Starship, który ma się odbyć dzisiaj. Pierwszy przystanek to Pacyfik, a kolejny to Zatoka Meksykańska. 

Konstrukcja została zaprojektowana do wielokrotnego użycia. Niewątpliwie próby te mają przygotować do misji na Marsa. 

Godne uwagi jest to, iż statek firmy Elona Musk ma mieć największą ładownię w historii statków kosmicznych.

Wykształcenie ważniejsze niż doświadczenie. Protesty pielęgniarek.

Protest pielęgniarek w Katowicach Dla wyjaśnienia protest dotyczy m.in. niewypłacania wyższych stawek (które przewiduje ustawa) pielęgniarkom z wyższym wykształceniem. Uważają także, że ustawa jest krzywdząca i dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze. Przede wszystkim z ustawy wynika, że ważniejsze jest wykształcenie aniżeli doświadczenie. Te z wyższym wykształceniem maja otrzymywać o ok. 2 tysiące złotych więcej. Ze względu na obowiązujące przepisy to czy taką kwotę otrzymają i tak zależy od dyrektora danego szpitala, ponieważ ustawa pozostawia swobodę do interpretacji. W rezultacie są znaczne różnice w wpłatach pielęgniarek, nawet tych po studiach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *