holocaust

Marsz żywych. Zmiany w systemie alimentacyjnym. Reparacje wojenne.

  • Dzisiaj odbył się „Marsz Żywych” w którym uczestniczyło ok. 40 ocalałych z Holokaustu, a łącznie ponad 10 tysięcy osób. W marszu brali udział przede wszystkim Żydzi, ale i znaczna część młodzieży z Polski w akcie solidarności. Marsz został zorganizowany ze względu na  wydarzenia takie jak: 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim, w 75. rocznicę powstania Izraela a także 35. rocznicę pierwszego marszu. Pierwszy marsz odbył się w 1988r. 
zaćmienie słońca
  • Hybrydowe zaćmienie słońca już w najbliższy czwartek. W Polsce to zjawisko, które pojawia się tylko kilka razy w ciągu stulecia niestety nie będzie widoczne. Nazwa hybrydowe wzięła się od tego, że jednocześnie pojawią się dwa rodzaje zaćmienia. Na podobne zjawisko widoczne z naszego kraju będziemy musieli poczekać do 2025r.
  • Zmiany systemu alimentacyjnego. Zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego zostanie wprowadzone narzędzie, które skuteczniej pozwoli egzekwować alimenty na dziecko. Powstanie fundusz, który będzie wykorzystany wówczas gdy osoba zobowiązana do alimentów nie będzie spełniać swoich obowiązków. W grudniu ubiegłego roku zaległości alimentacyjne oszacowano na około 13,5 mld zł. 
  • Rząd nie zaprzestał walki o reparacje wojenne. Rząd przyjął specjalną uchwałę i zapowiedział, że Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowania. Zgodnie z raportem opublikowanym w 2022r. straty po stronie Polski, uwzględniające aspekt ludzki, finansowy, materialny, a także straty dorobku kulturowego, oraz zniszczenia wojenne, oszacowano na kwotę 6,22 biliona zł. Podsumowując, projekt ten ma zostać oficjalnym dokumentem, w celu podjęcia dalszych działań dyplomatycznych.
  • W najbliższy weekend możemy spodziewać się słonecznej pogody. Temperatury będą sięgać 20 stopni Celsjusza. Koniec kwietnia nie zapowiada się już tak korzystnie, synoptycy przewidują przymrozki. Sprawdziliśmy także prognozę długoterminową. Początek maja również wygląda mało obiecująco – temperatury będą sięgać 7-9 stopni Celsjusza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *