skrajne ubóstwo w Polsce

Polacy coraz biedniejsi. Zakaz połowy dorsza. NBP ze stratą.

  • Mimo szumnych haseł rządowych o wzrastającym dobrobycie Polaków, liczby mówią sama za siebie. Liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła o prawie milion. Łącznie już 2,5 osób trwa w minimum egzystencjonalnym. Co bardzo istotne – Projekt Krajowego Programu Reform 2023/2024 nie przewiduje walki z ubóstwem. W związku z tym w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać tylko wzrostu tych liczb. 
  • Zakaz połowu dorsza we wschodniej części Bałtyku. Jak tłumaczy unijny Komisarz ds. Środowiska Virginijus Sinkevicius, to nie decyzja polityczna, a ekologiczna. Podjęte działania mają na celu ochronę tego gatunku. Ekolodzy informują, że wzrost temperatur wód morskich przyczynia się do zmniejszenia ilości tlenu, to z kolei jest niebezpieczne dla niektórych rodzajów ryb. Decyzja ta przyczyniła się jednak do pogorszenia sytuacji rybackich społeczności. 
  • NBP odnotował w ubiegłym roku 17 mld straty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami 95% zysków ma trafiać do budżetu państwa. W obecnej sytuacji budżet ten nie zostanie zasilony żadną kwotą. Jak przekonuje Mateusz Morawiecki, ta strata nie na wpływu na realizację celów politycznych, te mają pozostać niezagrożone. Z kolei samą stratę określa jako „czysto techniczną (…) wynikającą z szacowania aktywów”. 
  • Mateusz Morawiecki ogłasza największe w historii wsparcie dla rolników. Będzie to kwota w wysokości ok. 10 mld złotych. Podkreślił jeszcze, że zgodę musi wyrazić Komisja Europejska, mimo tego, że środki będą pochodzić z budżetu państwa polskiego.
  • TSUE obniża kare nałożoną na Polskę. W związku z tym jej wysokość uległa zmianie z miliona do 500 tys. euro dziennie. Trybunał twierdzi, że Polska zastosowała się jedynie połowicznie do rekomendowanych zmian. Przypomnijmy, że kara została nałożona w związku z brakiem praworządności w zakresie sądownictwa. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *