problem samodzielności u dzieci

Rodzice wyręczają swoje dzieci. Rośnie problem braku samodzielności wśród młodych

\"\"

Rodzice nierzadko wykonują za swoje pociechy zadania zlecone przez nauczycieli. Mówią, że chcą pomóc. Jednak takie działanie niesie za sobą więcej strat niż korzyści. W ten sposób dziecko, oprócz kłamania, uczy się m.in. również przypisywania sobie zasług za nieswoją pracę. Ponadto prowadzi to do utrwalania złego nawyku jakim jest rywalizacja, a oprócz tego przekonania, ze zawsze powinno się być we wszystkim najlepszym.

Szkodliwa pomoc

Niejeden rodzic często chcąc pomóc swojemu dziecku, które jego zdaniem jest przeładowane obowiązkami, podejmuje się wykonywania części z nich, takich jak np. odrabianie lekcji, za niego. Jednak takie działanie może być szkodliwe. Szkoła bowiem ma na celu nauczyć młodego człowieka obowiązkowości i samodzielności, ale przede wszystkim myślenia i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Patrząc np. na wystawy prac plastycznych najlepiej nagrodzonych w konkursach od razu zauważyć można, że autorami są nie dzieci, a ich rodzice.

Potrzeba zaspokojenia własnych ambicji

Takich rodziców jest naprawdę dużo. Odrabiają za dzieci nie tylko prace domowe z matematyki, czy z języka polskiego. Wykonują również prace konkursowe, często realizując wyłącznie własne wizje jednocześnie twierdząc, że chcą tylko pokazać dzieciom, że „to fajna zabawa”. Zapominają jednak o tym, że… jedyne czego uczy takie postępowanie, to kłamania. To prowadzi do utrwalenia w dziecku mylnego przekonania o tym, że oszustwo, które niesie za sobą korzyści w postaci np. pochwały czy pozytywnej oceny jest dobre. Ponadto wspiera w nim niezdrowy nawyk rywalizacji, jak również utwierdza w przekonaniu, że zawsze musi być we wszystkim najlepsze.

Warto zmienić w tej kwestii podejście i uzmysłowić dziecku, że nie ważne, jaki będzie wynik jego starań. Lepiej starać się pilnować, żeby swoje obowiązki wykonywał maluch, bo oprócz dobrej zabawy ważna jest satysfakcja z samodzielności. Zamiast strofowania go, kiedy poniesie porażkę, należy nakłonić je do większego wysiłku. Rodzicu, staraj się więc wspierać swoje dziecko, nawet w momencie poniesienia porażki. To zaprocentuje w jego przyszłości.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *