upadek dolara

Upadek dolara. Czy szykuje się wojna gospodarcza?

Nie od dziś wiadomo, że USA ma wielu wrogów na całym świecie. Skupimy się dzisiaj na tych mniej ekstremalnych przypadkach niż Państwo Islamskie – bo jak się może okazać zimna wojna może wyrządzić jednak więcej szkód. 

Kurs dolara nie tak dawno osiągał historyczne notowania – przekraczał już 5 zł.

Obecnie dolar kosztuje 4,32 zł, i uległ wyraźnemu osłabieniu względem euro. 

Do tej pory większość międzynarodowych transakcji była rozliczana w dolarach. 

Na naszych oczach dokonuje się rewolucja, która w znacznej mierze zaszkodzi amerykańskiemu dolarowi. 

BRICS na ścieżce wojennej

Takie państwa jak m.in. Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA wytaczają Stanom Zjednoczonym gospodarczą wojnę. Ten związek państw pod nazwą BRICS stanowi 32% światowego PKB. 

Chiński Prezydent miał powiedzieć, że dolar traktowany do tej pory jako światowa waluta rezerwowa należy już do przeszłości. Warto zaznaczyć, że od 1999 do 2022 roku udział USD w światowych rezerwach walutowych spadł z 72% do 59%. 

Choć BRICS nie stanowi sojuszu politycznego, czy też formalnego stowarzyszeni handlu, jednak jednym z jej celów jest stworzenie nowego systemu walutowego. 

Inne kraje nie pozostają w tej kwestii w tyle

Prezydent Kenii nawołuje do obywateli, aby pozbywali się dolara amerykańskiego. 

Także kraje azjatyckie prowadzą rozmowy w celu dokonywania transakcji bez udziału dolara.

Niezrównoważona polityka fiskalna 

Druga strona medalu to niedobory dolarów na rynkach. Problemy zaczęło mieć wiele krajów m.in. Pakistan, Sri Lanka, Nigeria czy Bangladesz. Państwa te są na skraju wypłacalności, ich waluty są dużo mniej warte – niektóre z powodu sztucznego zawyżania kursu walut względem rosnącego wcześniej dolara. Teraz wiele krajów czeka na pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 

Co dalej z dolarem?

Podsumowując, jedni eksperci oceniają, że upadek dolara jest możliwy, i dają tej walucie jeszcze okres 10 lat. Inni z kolei wskazują, że to jedynie chwilowa słabość dolara, i mimo tego to wciąż silna waluta. Jeżeli jednak trzymasz wszystkie swoje oszczędności w dolarze, możesz zacząć zastanawiać się nad inwestycją swojego kapitału, chociaż w części, w inną walutę czy surowiec. Szacuje się, że dolar w najbliższym czasie będzie bliższy cyfrze 4 niż 5. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *