EKG w Katowicach

Zanieczyszczenie w dopływie Brdy. WHO alarmuje. Nowy fast food w Polsce. EKG w Katowicach.

  • Duży zrzut ścieków komunalnych i osadu czynnego w strudze Kicz (dopływ Brdy) w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwsze ślady zanieczyszczenia zauważono powyżej elektrowni wodnej w Piszczku. O tym zanieczyszczeniu poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na miejscu można zauważyć wodę koloru brunatnego, oraz śnięte ryby. Jest to wynikiem awarii pobliskiej oczyszczalni ścieków, w której trwa remont. 
  • WHO alarmuje o dużym ryzyku zagrożenia biologicznego. Mowa o zajętym laboratorium w Chartumie (Sudan). Znajdują się w m.in. patogeny odry i cholery, a także inne niebezpieczne substancje. W Sudanie trwa konflikt wewnętrzny między armią rządową, a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia. Nie wiadomo, która ze stron przejęła laboratorium. WHO podniosła alarm, w związku z brakiem możliwości zabezpieczenia materiałów znajdujących się w laboratorium, przez wysłanych techników. 
  • Nowy fast-food w Polsce. Sieć Texas Chicken chce podbić kubki smakowe Polaków i zaoferować im przekąski ze smażonych kurczaków, które są przygotowywane zgodnie z teksańskimi recepturami. Sieć może stać się poważnym konkurentem KFC. Przypomnijmy, że w tym roku, z kolei inna restauracja – Burger King podjęła decyzję dot. dalszego rozwoju marki. W Polsce nie pojawią się już inne lokale tej sieci.
  • Od początku 2025r. wejdą nowe przepisy w zakresie segregacji odpadów budowlanych. Zmiany te miały wejść w życie już w tym roku, jednak zdecydowano się na przesunięcie terminu. Nowe przepisy będą wprowadzały segregację odpadów na 6 kategorii, wśród nich ma się znaleźć: drewno, metal, szkło, gips, odpady mineralne, i tworzywa sztuczne. Nieprawidłowa segregacja może skutkować brakiem wywiezienia odpadów z placu budowy. W przypadku ich wywiezienia bez wymaganej segregacji, na ich wytwórce może czekać kara finansowa. Robiąc remont, czy budując się na własny użytek nie będziemy musieli się zastosować do powyższych przepisów. Wyjątek ten będzie dotyczył także zarówno odpadów budowlanych przyjmowanych do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, jak i odpadów budowlanych i rozbiórkowych, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określonych w rozporządzeniu ministra klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. Wprowadzenie nowych przepisów ma przyczynić się do zmniejszonego wpływu odpadów na środowisko. 
  • W Katowicach obecnie trwa Europejski Kongres Gospodarczy, w którym poruszane są m.in. kwestie dotyczące odbudowy Ukrainy, wodoru, a także sytuacji w sektorze finansowym. W panelach pojawiają się eksperci z dziedzin gospodarczych, politycy, a także przedstawiciele biznesu. Kongres potrwa do 26 kwietnia. Do tego czasu możemy spodziewać się intensywniejszego ruchu drogowego w centrum Katowic. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *